Potworki w Zdunach ~ Studio Zduny
35
page-template-default,page,page-id-35,page-child,parent-pageid-12,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-child-theme-ver-7.3,qode-theme-ver-7.3,wpb-js-composer js-comp-ver-4.7.4,vc_responsive
 

Potworki w Zdunach

re-use / re-duce / re-cycle

Żywią się światłem, choć żyją w ciemności. Kochają srebro, choć się w nie nie stroją! Poznajcie Potworki – aparaty fotograficzne typu camera obscura, które pomagają oswoić się z fotografią analogową.

Potworki to inicjatywa edukacyjna, której celem jest rozpowszechnianie wiedzy na temat tradycyjnej fotografii analogowej, przyswajanie jej tajników poprzez zabawę oraz rozwijanie twórczego myślenia w duchu ”zrób to sam”.

Potworki pragną pokazać dzieciom alternatywny czarno-biały świat fotografii analogowej, w którym króluje nieprzewidywalność, cierpliwe czekanie na efekt pracy oraz magia procesu wywołania zdjęcia. Świat w którym nieostrość, zacieki, ziarnistość czy prześwietlenie często stanowią walor a nie błąd. Dorastające w cyfrowej kulturze wizualnej dzieci mają okazję przekonać się, że obrazy wcale nie muszą być kolorowe i ostre, by być piękne.

Istotą proponowanych przez nas warsztatów jest przede wszystkim kreatywna zabawa, podczas której dzieci poznają techniczne zagadnienia z zakresu fotografii analogowej, w tym m.in. fotografii otworkowej, luksografii, luminografii, koloryzacji materiałów światłoczułych ekoliną, podstawy ciemni fotograficznej etc.

Potworki dbają o środowisko i chcą, aby dzieci też o nie dbały. Lubimy przetwarzać a nie wytwarzać przedmioty, dlatego materiały którymi się posługujemy w głównej mierze pochodzą z odzysku.

Potworki lubią design, który hołduje ideom „zrób to sam” i „3R”, czyli „re-use, re-duce i re-cycle”, stąd rezultatem warsztatów jest często (choć nie zawsze) nie tylko samo zdjęcie, co przedmiot zrobiony z jego wykorzystaniem.

CZYM SĄ POTWORKI,

CZYLI JAK ZROBIĆ APARAT Z PUSZKI

potworki3Potworki to aparaty fotograficzne typu camera obscura, które pomagają dzieciom oswoić się z fotografią analogową. Udowadniają one, że nie trzeba posiadać drogiego aparatu, aby robić piękne zdjęcia. Wystarczy tektura, blaszka z puszki, brystol, taśma izolacyjna i trochę ozdób, aby nie było nudno. Podczas warsztatów mali fotografowie skonstruują własny mały aparat otworkowy z materiałów z odzysku i zrobią swoje pierwsze czarno-białe zdjęcia. W krainie Potworków – ciemni fotograficznej – zdobędą nowe umiejętności i samodzielnie wykonają  odbitkę z negatywu.

Potworki lubią modę! Na warsztaty uczestnicy przynoszą z domu nieużywane ubranie. Kiedy „body” aparatu będzie gotowe dzieci zaprojektują i stworzą dla niego niepowtarzalny strój. Do ich dyspozycji będą również wstążki, papiery samoprzylepne, taśmy, piórka etc. Każdy Potworek będzie jedyny w swoim rodzaju, nie tylko użyteczny, ale również oryginalnie zaprojektowany.

Dotychczasowe realizacje

Mamy kilkuletnie doświadczenie w prowadzeniu warsztatów. Prowadziliśmy zajęcia m.in. w strefie Kids Zone podczas trzech edycji festiwalu Heineken Open’er (2012-2014), w Concordia Design w Poznaniu, Czytogruszce oraz w ramach innowacyjnego projektu „Wielkopolska: Rewolucje” (warsztaty intermedialne dla młodzieży gimnazjalnej w Krzyżu Wielkopolskim, opieka artystyczna Bartek Frąckowiak, 2012). Chętnie bierzemy udział w inicjatywach lokalnych (warsztaty na KontenerArt 2014). Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom osób, z którymi współpracujemy, dostosowując nasze zajęcia pod temat przewodni każdego wydarzenia (warsztaty z zakresu edukacji międzykulturowej dla dzieci ze szkół podstawowych organizowane przez Fundację Świat na Wyciągniecie Ręki).
Nasze warsztaty, mimo że skierowane do dzieci, nie mają ograniczeń. Chętnie uczestniczą w nich również rodzice. Najbardziej cieszy nas jednak fakt, iż podczas zajęć cyklicznych (np. Festiwal Heineken Open’er) co roku widzimy nie tylko nowe, ale również znane z lat poprzednich uśmiechnięte twarze.

POTWORKI W ZDUNACH

Podczas trzechdniowych warsztatów najmłodsi mieszkańcy Zdun zbudują własne aparaty fotograficzne i poznają podstawowe fotograficzne procesy analogowe. Inspiracją do tworzonych prac będą miejskie legendy i opowieści historyczne m.in. o ucieczce króla Jana Kazimierza i czarodziejskiej studni. Warztaty zakończą się wystawą prac małych fotografów, którzy w ukazanych pracach zaprezentują indywidualne reinterpretacje lokalnej tradycji.

Dzień 1

Poniedziałek, 3 sierpnia 2015

Pierwszego dnia dzieci wspólnie z animatorami zbudują plenerową konstrukcję camery obscury, dzięki której dowiedzą się jak działa aparat fotograficzny.
Na podwórku wspólnie rozłożymy namiot wielkości 3x3m w podstawie i wysokości 2,5 m. Jego ściany zbudowane będą ze światłoszczelnego materiału. Jedna z nich posiadać będzie mały otwór, dzięki któremu na przeciwległej płaszczyźnie obserwować będziemy odbity widok. Zamiast filmu fotograficznego zawiesimy na niej brystol. Zadaniem dzieci będzie wspólne odrysowanie ukazanego widoku.

Dzień 2

Wtorek, 4 sierpnia 2015

Drugiego dnia zadaniem dzieci będzie skonstruowanie własnego aparatu fotograficznego z
materiałów pochodzących z recyclingu – kartonowych tub, puszek po napojach, nieużywanych ubrań. Uczestnicy poznają budowę aparatu fotograficznego oraz zrozumieją podstawowe procesy fizyczne kształtujące obraz. Gdy body aparatu będzie gotowe czestnicy zaprojektują dla niego niepowtarzalne body. Następnie dzieci wykonają czarno-białe zdjecia, które samodzielnie wywołają, a z otrzymanego negatywu wykonają pozytyw.

Dzień 3

Środa, 5 sierpnia 2015

Przygotowanie recyclingowych ramek, oprawienie zdjęć oraz zawieszenie wystawy.

Sobota 08.08 – 18.00 – wystawa

Liczba uczestników 7-10 osób

Przedział wiekowy 4-12 lat

Więcej informacji:
facebook.com/potworkiotworki
vimeo.com/potworki
instagram.com/potworki/

otworki.potworki@gmail.com

Magdalena Ośko

Fotografka i animatorka kultury. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Na co dzień pracuje w Teatrze Wielkim w Poznaniu jako grafik i filmowiec.

Maciej Bogunia

Fotograf, grafik. Absolwent fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Pasjonat fotografii otworkowej. Swoje prace prezentował m.in. na Ogólnopolskim Festiwalu Fotografii Otworkowej w Jastrzębiu Zdroju, Festiwalu Fotografii Otworkowej Lochkamera w Iserlohn w Niemczech, Biennale Fotografii w Poznaniu.

Zobacz Potworki 2015